YAPIM & YAPIMCILAR
Murat Başman 1959 yılında Trabzon’da doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Trabzon’da ilk yayıncı-kitapçı Kitabi Hamdi Efendi’nin 1885 yılında yola çıkardığı kültür-sanat kervanındaki torun çocuklarından birisi olarak yazıyor, çiziyor, fotoğraf çekiyor. Meslek kitaplarının yanında doğduğu kente ve sokağa ithafen yazdığı “Kentin Odağında Bir Uzunsokak” isimli kitabı 2011 yılında piyasaya çıktı. Askerlik anılarını anlattığı “241 KDBK” ise 2012 yılında yayınlandı.Sinemada ilk deneyimi.
Muhammet Çakıral, 20 Eylül 1965 yılında Trabzon’da doğdu.
Lise yıllarında yazın sanatıyla tanışan Çakıral, sonraki yıllarda çeşitli gazetelerde, kültür-sanat ve öyküler yazmaya başladı. Çakıral’ın bu alanda yayımlanmış dört öykü kitabı vardır: Şamiramın Ustaları (2004), Her Zaman Griydi Karadeniz (2006), Toprak Kokan İnsanlar (2008) ve Sis Kokulu İnsanlar (2015).
Bulutları Beklerken” filmi ile sinemaya başlayan Çakıral, daha sonra yoğunlukla belgeseller yazıp yönetti. Dünya prömiyerinin 27. Tokyo Film festivalinde yapılan “Kırlangıçlar Susamışsa” (2014) adlı uzun metrajlı sinema filmi” Asya’nın en iyi Filmi” ve” Asya Ruhu” ödülleri kapsamına yarıştı. Bu film Muhammet Çakıral’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmidir. The New York Film Academy’sinin “Producing Workshop” eğitimlerine katılan Çakıral, ayrıca 2014 yılında, Karadeniz Kalkınma Ajansının katkılarıyla Trabzon’da kursiyerlere “belgesel filmi çekmek” konulu eğitimler vermiştir.